а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чир

мн. чирови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13395
Оток на ткивото со рана или полн со гној.
Латински: ulcus Англиски: ulcer
Употреба: Медицина
Примери:
чир во стомакот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК