а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

читанка

мн. читанки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 20725
Книга со четива пригодни за определено подучување.
Англиски: reading book
Употреба: Образование