а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

читачки

читачка
Вид збор: Придавка
Ранг: 20775
1. Што се однесува на читање.
Англиски: reader
Примери:
Читачка група е група луѓе во која се чита и се обработува разна литература со цел за политичко образување.
2. Што се однесува на читач.
Англиски: reader
Примери:
Читачка грешка.