а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чифлиг

мн. чифлизи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4420
1. Во турско време феудален земјоделски имот.
Англиски: estate Турски: çiftlik Албански: pronë, çiflik
Употреба: Земјоделство , Историја
2. Приватно големо земјоделско стопанство воопшто, обработувано со наемни работници.
Англиски: estate Албански: pronë, çiflik
Употреба: Архаизам , Земјоделство
Примери:
манастирски чифлиг
Изведенки
чифлик ж.
Пример: Колку ти чини Кољо чифликот, толку ми чини Кољо, лицето.