а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чифтелија

Вид збор: Придавка
Што оди во чифт, во пар.
Турски: çifteli
Употреба: Архаизам , Неменлив збор
Примери:
Чифтелија пиштол.