а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чифте

мн. чифтиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 17673
1. Ловечка пушка со две цевки.
Англиски: double barrel Турски: çifte Албански: çifte
Примери:
чифте-амам
2. Фрла чифте, фрла чифтиња (за коњ, магаре - клоца со задните нозе).
Англиски: kick out Албански: hedh
Употреба: Разговорно
3. Чифте пиштоли.
Англиски: two revolvers Албански: revolver