а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чифчија

мн. чифчии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9045
1. Наемател на земја од спаија.
Турски: çiftçi Албански: çifçi
Употреба: Економија , Историја
2. земјоделец, орач
Англиски: farmer Албански: bujk
Употреба: Земјоделство , Историја