а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чкорче

мн. чкорчиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 13861
1. чкорка
Албански: bujashkë
Употреба: Деминутив
2. палидрвце
Англиски: matchstick Албански: fije shkrepseje
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК