а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

човечки

човечка: човечкиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 1303
1. Што му припаѓа на човек.
Англиски: human
Примери:
човечко тело
човечко око
2. Што е карактеристичен за човекот, што му е својствен на човекот.
Англиски: human
Примери:
човечки живот, човечко дело
човечко достоинство
топол, човечки збор
3. Што се состои од луѓе.
Англиски: human
Примери:
човечкото општество
човечка маса