а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

човечки

човечка
Вид збор: Прилог
Ранг: 1679
Разумно, разбрано, како што му прилега на човек.
Англиски: humanly
Примери:
Ако сакаш да разговараме човечки - добро, ако не - збогум!