а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

човештво

(едн.) човештвото
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 2907
Човечкиот род, човечкото општество.
Англиски: humanity
Примери:
Во целото човештво
Во интерес на човештвото.