а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чокалија

мн. чокалии
Вид збор: Именка, женски род
Погрдно име за Македонец.
Српски: чокалија
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
За скриениот кубур за зорт заман, за чокалии, за шопови и гуњи.