а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чоколада

мн. чоколади
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4185
1. Смеса во вид на маса од какао, путер, шеќер.
Англиски: chocolate Албански: çokollatë
Употреба: Гастрономија
2. Како одделна табла од таа маса.
Англиски: chocolate Албански: çokollatë
Употреба: Гастрономија
Примери:
млечна чоколада
Изведенки
чоколатце ср.
мн. чоколатца
дем