а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чоколаден

чоколадни
Вид збор: Придавка
Ранг: 9510
1. Што е направен од чоколада или што содржи чоколада.
Албански: çokollate
Употреба: Гастрономија
Примери:
Чоколадни бонбони.
2. Што е наменет за произведување чоколада.
Албански: çokollate
Примери:
чоколадена фабрика.
3. Кој има боја на чоколада.
Албански: çokollate