а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чолта

мн. чолти
Вид збор: Именка, женски род
1. Голем ашик, кој е обично од постаро јагне, овца, брав или од некое поголемо животно.
Албански: ashik prej qengji
2. грдо, грдотија, ковчесто чедо
Англиски: monster Албански: shëmti
Употреба: Преносно значење
Примери:
чолто една!