а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чорап

мн. чорапи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1718
Дел од облеката што се навлекува на нозете.
Англиски: stocking Турски: çorap
Употреба: Разговорно
Примери:
куси, долги, машки, женски, спортски, волнени, свилени, најлон чорапи
Едно рало чорапи.
Обуе, собуе чорапи.
Пере, крпи чорапи.
Изрази
(разг.) Мавнат со чорап - удрен, ненормален.
Уста - чорап недоплетен - човек што многу зборува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК