а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чорба

мн. чорби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4097
густа супа
Англиски: soup Турски: çorba Албански: çorbë
Употреба: Гастрономија
Примери:
пилешка чорба
јагнешка чорба
рибина чорба
праз-чорба
(чкембе) шкембе-чорба
густа чорба
Изрази
Запржи чорба некому - приреди некому некаква непријатност.
Бордовска чорба - чорба од модар камен, вар и вода за прскање на виновата лоза.