а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чувар

мн. чувари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2719
Оној што чува.
Англиски: guard Албански: rojtar
Примери:
Чувар на магазините, чувари на редот.
Ангелот чувар.
Изведенки
чуварка ж.
мн. чуварки