а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чувство

мн. чувства
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 243
1. емоција
Англиски: emotion Албански: ndjenjë
Употреба: Медицина
Примери:
Благородни чувства.
Нема чувства.
Чувство на пријатност.
Чувство на одговорност.
Човек без чувства.
2. осет
Англиски: sense
Примери:
Чувство на болка.
Чувство на опаднатост.
3. Разбирање и сочувство за други битија.
Англиски: empathy
Примери:
Нема чувство за состојбата, за околината, за своите сонародници.