а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чудовиште

мн. чудовишта
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 3111
1. Како фантастично митолошко суштество.
Англиски: monster Албански: përbindësh, monster
Примери:
Грозно, огромно, необично суштество.
Морско чудовиште.
2. За човек необичен со својата суровост и настраност или со голема грдотија.
Англиски: monster Албански: monster, përbindësh
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК