а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чумав

чумава
Вид збор: Придавка
Ранг: 37741
1. Кој е болен од чума.
Англиски: pestilent
Употреба: Медицина
2. За година, време - во текот на кој фатила чумата.
Англиски: pestilent
Примери:
Чумава година.