а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чума

мн. чуми
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3095
1. (само едн.) Тешка заразна болест.
Англиски: plague
Употреба: Медицина
Примери:
Чумата да те изеде!
Чумата да те удри!
свинска чума
2. Митолошко суштество претставено како стара жена со распуштени коси која носи сѐ пред себе.
Англиски: Fury
Употреба: Митологија
Изрази
(разг.) Бега (од некого) како од чума.