а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чунки

Вид збор: Честичка
Ранг: 19551
зарем, како да
Англиски: as if Турски: çünkü
Употреба: Дијалектен збор , Разговорно
Примери:
Чунки не знае дека сум тука.
Изведенки
1. чунким чест.
2. чунки сврз.
(дијал.) бидејќи
Пример: Чунки баеги беше скраја од нив.