а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чупале

Види и: чупа (ж.)
мн. чупалиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 16829
чупа
Англиски: girl
Употреба: Деминутив , Дијалектен збор
Примери:
Само барај некое чупале.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК