а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чурулин

мн. чурулини
Вид збор: Именка, машки род
Птица што живее покрај реките по суви терени со чакал и по морските брегови.
Латински: Burhinus oedicnemus Англиски: Stone curlew
Употреба: Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК