а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чучи

чучат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 18031
1. клечи
Англиски: squat Албански: pupçik, gjunjëzoj
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Чучи и чека на автобус.
2. Седи - нагалено, обично во детскиот говор.
Англиски: seat Албански: pupçik
Употреба: Хипокористика
Примери:
Чучи, сине, тука.