а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чучурлига

мн. чучурлиги
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 32954
Вид птица со цуцка.
Латински: Alauda arvensis Англиски: Skylark Српски: шева
Употреба: Зоологија