а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шаин

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 45270
Сокол, особено дресиран за лов на други птици.
Англиски: falcon Турски: şahin
Употреба: Архаизам , Зоологија