а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шакал

мн. шакали
Вид збор: Именка, машки род
Обичен шакал е познат и како азијатски или златен шакал.
Латински: Canis aureus Англиски: jackal Турски: çakal
Употреба: Зоологија