а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шака

мн. шаки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9113
1. шега
Англиски: joke Турски: şaka
Употреба: Разговорно
Примери:
Не знае за шака.
Остави ја шаката.
Нема шака, не е шака.
2. дланка, дел од рака
Англиски: palm
Употреба: Анатомија , Дијалектен збор
Примери:
шака сол