а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шалварест

шалварести
Вид збор: Придавка
Ранг: 55505
Кој е во шалвари.
Примери:
(нар. поез.) Битолските моми сите шалварести.