а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шалган

мн. шалгани
Вид збор: Именка, машки род
Растение чии корени се јадат, вид слатка репка.
Латински: Helianthus tuberosus Англиски: Jerusalem artichoke Турски: şalgam Француски: topinambour Албански: lloj karrote, rrepë
Употреба: Ботаника , Гастрономија