а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шалитра

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Соли од азотна киселина што се употребуваат како ѓубриво, за конзервирање, во медицината и др.
Англиски: niter
Употреба: Хемија
Примери:
Чилската шалитра служи како средство за ѓубрење.
Обичната шалитра се употребува за конзервирање месо.