а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шал

мн. шалови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7289
Волнена или свилена шамија, служи за завиткување на вратот, или за наметнување
Англиски: shawl Турски: şal
Примери:
волнен шал