а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шаманизам

(едн.) шаманизмот
Вид збор: Именка, машки род
Религија на некои примитивни култури според која демоните и духовите на предците управуваат со луѓето, кои преку шаманите стапуваат во контакт со нив.
Употреба: Религија
Изведенки
шаманистички прид.
шаманистичкиот
Пример: шаманистички ритуал