а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шампион

мн. шампиони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13087
Победник во спортски натпревар за првенство.
Англиски: champion Албански: kampion
Употреба: Спорт