а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шарада

мн. шаради
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 43695
1. Загатка во слогови.
Англиски: charade Француски: charade Албански: gjëz me rrokje
2. нејасна работа
Француски: charade Албански: maskarade, farsë
Употреба: Преносно значење