а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шара

мн. шари
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7774
1. Некаков цртеж на нешто; од повеќе бои.
Англиски: painting Албански: larë
2. пила
Англиски: saw Албански: sharrë
Употреба: Дијалектен збор