а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шарба

мн. шарби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 27868
1. шарање
Албански: ngjryros
2. Од повеќе бои; некаков цртеж на нешто.
Англиски: decoration Албански: dekoron
Примери:
Различни шарби.
3. украс
Англиски: decoration Албански: dekorim
Примери:
(нар. поез.) Колку се ѕвезди, лудо, на небо толку се шарби на него.