а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шаренило

мн. шаренила
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 9920
1. Својство на шарен.
Англиски: colorfulness Албански: laramani
2. Мешаница, измешано нешто.
Англиски: variety Албански: përzierje, laramani
Употреба: Преносно значење
Примери:
Шаренилото на програмата.