а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шари

шарат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 48165
1. Прави шарки на нешто.
Англиски: decorate Албански: dekoron
Примери:
Шари чорап.
Шари хартија.
Шари јајце.
2. Се движи во различни правци.
Англиски: browse Албански: shkoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Доста шараш натаму-наваму.
3. За сопружници - неверен е.
Англиски: rave Албански: shfrej
Употреба: Преносно значење
Примери:
Слушам дека тој шарал наоколу.
4. За очи - врти.
Англиски: rove Албански: lëviz
Употреба: Преносно значење
Примери:
Шари со очите.
5. (се шари) Се појавува некаде во далечина, на видик
Англиски: glance Албански: vezulloj
Примери:
Се шари нешто онаму, можеби е тој.
6. (се шари) Добива сипаници по телото.
Англиски: speckle Албански: mbuloj me pika
Употреба: Медицина