а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шарпланинец

мн. шарпланинци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18433
Овчарска раса на кучe што потекнува од Шар Планина.
Српски: шарпланинац Албански: Qen i Sharrit, Qeni Ilir
Употреба: Зоологија
Изведенки
шарпланински прид.
шарпланинскиот
Што е од Шар Планина.
Пример: шарпланински јагниња
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК