а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шар

мн. шари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 24372
1. шара, боја
Англиски: colour Албански: vizaton
2. шаренило
Албански: larëmi
Примери:
Пролетен шар.
3. топка
Англиски: ball Албански: top
Примери:
Земниот шар.