а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шатка

мн. шатки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 24188
1. домашна птица
Латински: Anas domestica Англиски: duck Албански: rosë
Употреба: Зоологија
Примери:
Тој одгледува шатки.
2. дива птица
Латински: Anas boschas Англиски: duck Албански: rosë
Употреба: Зоологија
Примери:
Шатките се нуркаа во барата.