а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шајка

мн. шајки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8558
1. клинец
Англиски: nail Албански: gozhdë
2. Воен брод на весла, чамец.
Англиски: rowboat Албански: anije ushtarake
Употреба: Архаизам
3. Група разбојници или злосторници.
Англиски: gang of robbers Албански: bandë hajdutësh