а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шестмесечен

шестмесечна
Вид збор: Придавка
Ранг: 21977
1. Што има шест месеци.
2. Што трае шест месеци.
3. Што се јавува на шест месеци.
Примери:
Шестмесечно списание.