а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шибне

шибнат; шибнал, шибнале
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 12752
1. Удри силно со нога, со тупаница, со нешто в рака; со нешто еластично.
Англиски: hit Албански: godas
Примери:
Го шибна в слабина.
2. става, метнува
Англиски: put Албански: vendos
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Шибни го и ова в кола.
3. (се шибне) се удира, се мава
Албански: godas
4. (се шибне) оди, бутка, мушне
Албански: lëviz
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Се шибна во еден дуќан и го снема.