а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шие

шијат; шиел, шиеле
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 6565
1. Прикрпува, соединува нешто со помош на игла и конец.
Англиски: stitch Албански: arnoj
Примери:
Шие петлица (копче).
Шие на рака, на машина.
2. Изработува, прави нешто со шиење; има дадено нешто да се прави со шиење, му се прави нешто со шиење.
Англиски: sew Албански: përpunon
Примери:
Шие фустан, костум итн.
3. (се шие) Се прави фустан, костум, облека со шиење.
Англиски: sew Албански: përpunon
4. (ми, му, ѝ се шие) Му се прави фустан, костум итн.
Англиски: sew Албански: përpunoj
Примери:
Ќе ѝ се шие раскошен несвестински фустан.
5. Да се биде надмоќен во нешто.
Англиски: surpass Албански: tejkaloj
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Го шијам јас него во тоа.