а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шира

(едн.) ширата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 15586
Благо вино, неферментиран сок од изгмечено грозје.
Англиски: must Турски: şıra Албански: musht, shirë, verë e ëmbël
Употреба: Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК