а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шлакне

шлакнат; шлакнал
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 30575
1. Удри со дланка по нешто или дланка од дланка) шлакна со раце.
Англиски: clap Албански: godas
Примери:
Шлакна со раце.
2. удира
Англиски: hit Албански: godas
Примери:
Кога го шлакна еднаш!
3. Плисне со вода.
Англиски: dabble Албански: bubërroj
Примери:
Го шлакна в лице со валканата вода.
4. избрбори
Англиски: blab Албански: llomotis
Употреба: Преносно значење
Примери:
Шлакна една глупост.
5. (се шлакне) се плеска
Англиски: pat Албански: zhabarit
Примери:
Престани да се шлакнеш.
6. (се шлакне) Се удира со дланка себе си.
Англиски: hit Албански: godet
Примери:
Често знаше да се шлакне по ногата.
7. (се шлакне) Си удира шлаканица себе си.
Англиски: slap Албански: shpull
Примери:
Доста се шлакнеше по образите.
8. (се шлакне) Се плиска себе си со вода.
Англиски: dabble Албански: bubërroj
Примери:
Уште колку време ќе се шлакнеш на бунарот?